Gwiezdny Niszczyciel typu Revenant

Gwiezdny Niszczyciel typu Revenant. Autor i źródło obrazka: render autorski
Gwiezdny Niszczyciel typu Revenant
(render autorski)

Skryta natura Bractwa Sithów oraz sytuacja polityczna w Galaktyce zaowocowała potrzebą stworzenia nowego okrętu przewagi. Niszczyciele typu Imperial okazały się być zbyt wielkim marnotrawstwem zasobów i przede wszystkim personelu, by stworzyć z nich kręgosłup sithyjskiej floty: do tego ich wielkość i zasobożerność zdecydowanie nie pasowały do polityki Bractwa. Decyzją Marszałka Floty inżynierowie kontrolowanych przez Sithów korporacji zaprojektowali w 18 ABY nowy typ okrętu, który miał stać się symbolem potęgi władców Dassaidy i Korribanu.

Revenant jest nieco mniejszy od niszczyciela imperialnego – mierzy 1200 metrów, co plasuje go pomiędzy typami Imperial i Victory. Unowocześnienia są widoczne gołym okiem: zrezygnowano z charakterystycznego odsłoniętego mostka z generatorami pola, zaś poza dużymi pokładami startowymi okręt posiada hangary. Mostek został przeniesiony w głąb jednostki, generatory tarcz są zaś rozmieszczone w kilkunastu miejscach, a ich pola nakładają się na siebie nawzajem. Napęd stanowi sześć potężnych silników jonowych Kuata, co daje okrętowi niesamowitą szybkość – Revenant jest ponad dwukrotnie szybszy niż Imperial.

Zamysłami przy konstrukcji tego okrętu były przede wszystkim uniwersalność i skrytość. Revenant ma budowę modułową: wszystkie stanowiska ciężkiego uzbrojenia (poza obroną punktową służącą do zwalczania myśliwców i nadlatujących rakiet) mogą zostać w ciągu kilku godzin wymienione – odłączana jest wtedy cała sekcja działonu. Dzięki temu niszczyciel można łatwo przystosować do różnych ról, od przenoszenia głowic z hipermaterią do bycia okrętem przeciwlotniczym. W celu redukcji kosztów eksploatacji znacząco ograniczono ilość personelu, zastępując go zarówno droidami, jak i systemami komputerowymi. Dzięki temu ograniczono ilość załogi na okręcie do zaledwie 3 tysięcy osób oraz dwóch tysięcy szturmowców.

Standardowo okręt może przenosić cztery eskadry myśliwskie, osiem promów i szesnaście desantowców: modularne wnętrze z wielkimi grodziami pozwala na reorganizację pomieszczeń przyległych do hangarów, więc w razie potrzeby można je szybko przerobić na dodatkowe kajuty dla żołnierzy lub na miejsce na dodatkowe jednostki latające. Okręt przenosi również od 48 do 96 bezzałogowych dronów TIE Razor. W ładowniach Revenanta znajdują się również pojazdy naziemne i prefabrykowana baza wojskowa. W celu zachowania dyskrecji okręt posiada zaawansowany system rozpraszania własnych emisji elektromagnetycznych: nie jest to co prawda pełnokrwiste maskowanie, ale pozwala zachować o wiele niższy profil niż chociażby niszczyciel typu Victory.

Foreign readers, please note that this is a non-canonical craft (or a non-canonical modification of an official one).

Komentarz hermeneutyczny Tajemniczy człowiek w kapturze

Nie mówcie o tym nikomu, ale ten okręt został stworzony w tajnych stoczniach polskiego Bractwa Sithów.

pełna nazwa: Revenant-class Star Destroyer producent: Dassaidan Engineering Conglomerate
polska nazwa: Gwiezdny Niszczyciel typu Revenant w slangu: -
prędkość: wytrzymałość:
w atmosferze: osłony:
hipernapęd: 1 zwrotność: 9
uzbrojenie:
  • 14 baterii turbolaserowych
  • 6 baterii jonowych
  • 30 turbolaserów
  • 10 dział jonowych
  • 20 wyrzutni torped
  • 10 emiterów promienia ściągającego
  • 20 wieżyczek laserowych obrony punktowej
  • 5 eskadr myśliwców
  • 4 eskadry dron
długość: 1 200 m
rozpiętość:
załoga: 3000
pasażerowie: 2 000
ładowność: 9 000 t
cena (nowy):
używany:
w użyciu od / do:
Źródła:
  • Lupus, Brotherhood of the Sith

STW - EF200 Vertigo

STW - EF200 Vertigo. Autor i źródło obrazka: Loru
STW - EF200 Vertigo
(Loru)

Vertigo to maszyna stworzona w czasach Nowej Republiki, zaprojektowana dla konsorcjum K-TEC Star Transport jako kosmiczny myśliwiec osłony. Testy pierwszego prototypu tej niezależnie zbudowanej jednostki skłoniły konstruktorów do zwiększenia ilości działek laserowych do 4 oraz zastąpienia wyrzutni rakiet wyrzutniami torped protonowych (każda mieści po 3 torpedy). Osłony oraz hipernapęd czynią z tego myśliwca kuszącą alternatywę dla ludzi, którzy nie chcą być kojarzeni ani z Imperium ani Nową Republiką. Zwarta konstrukcja myśliwca sprawia, że jest on wyjątkowo zwrotny. Potężne silniki STW - F100 zapewniają mu wystarczającą prędkość by stawić czoła myśliwcom liniowym takim jak A-wing czy TIE Interceptor.

Istnieje możliwość dostosowania parametrów myśliwca do indywidualnych wymagań klienta. Zamówienia pojedyncze realizuje warsztat projektowy, w przypadku zamówień hurtowych ich realizacją zajmą się Stocznie Sluis Van.

Wersją rozwojową tej maszyny jest myśliwiec Vertigo II.

Foreign readers, please note that this is a non-canonical craft (or a non-canonical modification of an official one).

pełna nazwa: STW - EF200 Vertigo Class Fighter / Interceptor producent: ST-Workshop
polska nazwa: myśliwiec typu Vertigo w slangu: -
prędkość: 11 wytrzymałość: 60
w atmosferze: ? km/h osłony: 30
hipernapęd: 1.5 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe o mocy 180
  • 2 wyrzutnie torped (po 3 pociski) o mocy 210
długość: 8 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): 145 000 kr
używany:
w użyciu od / do: Nowa Republika
Źródła:
  • Loru

STW - EF300 Vertigo II

STW - EF300 Vertigo II. Autor i źródło obrazka: Loru
STW - EF300 Vertigo II
(Loru)

Vertigo II jest rozwojową wersją modelu EF200. Wzmocniona została konstrukcja kadłuba, oraz zamontowano nieco mocniejsze generatory osłon. Związany z tym wzrost masy zrekompensowano całkiem nowymi silnikami STW-F150B, które zamontowane są głębiej wewnątrz kadłuba. Modyfikacja ta znacząco wpływa na aerodynamikę myśliwca w czasie lotów w atmosferze. Wymieniono również działka laserowe, co zaowocowało większą o 15% szybkostrzelnością. Przekonstruowany moduł hipernapędu charakteryzuje się obecnie mnożnikiem x1 wobec x1.5 wersji poprzedniej.

Istnieje możliwość dostosowania parametrów myśliwca do indywidualnych wymagań klienta. Zamówienia pojedyncze realizuje warsztat projektowy, w przypadku zamówień hurtowych ich realizacją zajmą się Stocznie Sluis Van. Istnieje również możliwość wymiany starszej wersji tej maszyny na nowszą na preferencyjnych warunkach.

Foreign readers, please note that this is a non-canonical craft (or a non-canonical modification of an official one).

pełna nazwa: STW - EF300 Vertigo II Class Fighter / Interceptor producent: ST-Workshop
polska nazwa: myśliwiec typu Vertigo II w slangu: -
prędkość: 11 wytrzymałość: 90
w atmosferze: ? km/h osłony: 40
hipernapęd: 1 zwrotność: ?
uzbrojenie:
  • 4 działka laserowe o mocy 180
  • 2 wyrzutnie torped (po 3 pociski) o mocy 210
długość: 8.8 m
rozpiętość:
załoga: 1
pasażerowie: -
ładowność: - t
cena (nowy): 150 000 kr
używany:
w użyciu od / do: Nowa Republika
Źródła:
  • Loru

Tankowiec kosmiczny VLCC-2 (Space Tanker)

Tankowiec kosmiczny VLCC-2. Autor i źródło obrazka: zbiory autora
Tankowiec kosmiczny VLCC-2
(zbiory autora)

Do czego może służyć tankowiec? Oczywiście do przewożenia dużej ilości płynnych (i z reguły dosyć wybuchowych) substancji na duże odległości. Do tego właśnie służy ta jednostka.

VLCC to jeden z największych standardowych przedstawicieli frachtowców kosmicznych - zarówno pod względem rozmiarów, jak i ilości przewożonego ładunku. Tankowiec ten - jak większość jego braci - jest niezgrabny i tragicznie powolny, a ze względu na kompletny brak zwrotności lepiej jest nie wpuszczać go w głąb portu inaczej, jak tylko w obstawie całej eskadry holowników. Jeżeli jednak ktoś potrzebuje przewieźć gdzieś naprawdę dużą porcję jakiegoś płynu lub gazu (czy będzie to paliwo, czy cokolwiek innego), to tankowiec okazuje się środkiem do tego celu rzeczywiście bardzo opłacalnym.

Statki tego typu nie są wyposażane w uzbrojenie, co wydaje się dosyć zrozumiałe. Posiadają natomiast bardzo wytrzymałą konstrukcję kadłuba, która ma chronić przewożony ładunek zarówno przed naturalnymi zagrożeniami w rodzaju mikrometeorytów, jak i trafieniami pocisków rakietowych czy z broni energetycznej. Pancerz tankowca porównywalny jest pod względem odporności do pancerza Gwiezdnego Niszczyciela i ma za zadanie wytrzymać wszystko. Bo jeżeli nie, to bardzo prawdopodobne jest, że cała jednostka zmieni się w gigantyczny, wyjątkowo spektakularny fajerwerk, niszczący wszystko w promieniu wielu jednostek.

Jak można wywnioskować z powyższego opisu, tankowce nie są jednostkami przeznaczonymi do użycia w niebezpiecznych rejonach Galaktyki. Zazwyczaj kursują po dobrze znanych szlakach nadprzestrzennych, między systemami zajmującymi się wydobyciem cennych pierwiastków mineralnych a rafineriami, lub między rafineriami a największymi odbiorcami paliw czy półproduktów.

Foreign readers, please note that this is a non-canonical craft (or a non-canonical modification of an official one).

pełna nazwa: VLCC-2 Space Tanker producent: ?
polska nazwa: Tankowiec (kosmiczny) w slangu: -
prędkość: 1 wytrzymałość: 700
w atmosferze: osłony: 200
hipernapęd: ? zwrotność: 0
uzbrojenie: długość: 400 m
rozpiętość:
załoga: 15
pasażerowie: -
ładowność: 250 000 t
cena (nowy): 2 500 000 kr
używany:
w użyciu od / do:
Kur**!!!! Ja pier**** Kiedy coś nowego będzie!!!!!!!!!!!!!
anonim do redakcji, 1.07.2008
Biblioteka Ossus - polska encyklopedia Gwiezdnych wojen Yavin.pl Starwarsy - wirtualne muzeum Gwiezdnych wojen Strzeż się Ciemnej Strony! Strzeż się Ciemnej Strony! ogólnopolska lista dyskusyjna - starwars.pl bastion fanów SW TSW Extreme GalaxyKits Imperium Galaktyczne Roleplay Fundacja Świętego Mikołaja - pomóż rodzinnym domom dziecka Nowa, lepsza przeglądarka internetowa Pakiet OpenOffice.org Sluis Van - to my!
Sluis Van to strona opisująca wszelkiego rodzaju statki kosmiczne ze świata Gwiezdnych wojen, nie opowiadająca się po stronie Imperium, Rebelii, Jedi, Sithów czy innych 'frakcji politycznych', które bądź co bądź są fikcją literacką - jak i cały świat Star Wars. Wszystkie licencjonowane materiały użyte są tutaj wyłącznie w celach informacyjnych i stanowią z reguły własność podmiotów, do których należą Gwiezdne wojny - w szczególności Lucasfilmu, Disneya i firm pokrewnych. Elementy stron niezastrzeżone przez ich właścicieli, jak redakcja i ogół tekstów, należą do autora tej strony; wykorzystanie ich bez podania źródła jest łamaniem prawa autorskiego, a dla pewności i elegancji w ogóle należałoby najpierw zapytać o zgodę. Prośby o zezwolenie na wykorzystanie części materiałów ze Sluis Van zwykliśmy rozpatrywać pozytywnie... (więcej informacji)
Anons: Firma Developerska Romek Wesoly Ltd.
Strona wykorzystuje mechanizm cookies, aby przechowywać dane o statkach, które wybrałeś do porównywania przez porównywarkę statków kosmicznych. Jeśli nie chcesz, żeby te dane były przechowywane, nie korzystaj z porównywarki (albo wyłącz ciasteczka w ustawieniach przeglądarki - wyjdzie na to samo). Można tu też otrzymać kilka ciasteczek od Facebooka i Google'a - szczegółowe informacje o ich wykorzystaniu powinny być dostępne na stronach tych podmiotów. Aby uniknąć ich zapisania i przetwarzania, wyłącz w ustawieniach przeglądarki opcję "dopuszczaj third-party cookiees" albo skorzystaj z oprogramowania blokującego reklamy w rodzaju uBlock Origin.
©opyright NLoriel, Sluis Van, 1997-2024